menumenu konieczespół szkółgimnazjumtxtStatystyki.jpg
txtNewsletter.jpgtxtEnd.jpg

Jesteś tu: » Strona główna » O szkole » Historia szkoły

Historia Szkoły Podstawowej w Zawidowie

Historia szkoły w Zawidowie sięga XIV wieku. Na górnych Łużycach jedynie miasta posiadały w średniowieczu szkoły. Z dokumentu z 1397 r. wynika, że Zawidów takową posiadał już w tym czasie.

Na terenie miasta działały szkoły o charakterze religijnym (ewangelicka i katolicka) .

Z roku 1467 pochodzą wiarygodne wiadomości dotyczące pierwszej katolickiej szkoły, którą prowadził wówczas kościelny, organista i kantor. W latach 60- tych XIX wieku sześcioro katolickich dzieci z Zawidowa pobierało naukę w Niedenbergu. W roku 1864 rozpoczęła (w wynajętym pokoju obecnego hotelu „Przygraniczna”) działalność nowa szkoła katolicka. Przenoszą ją kolejno do budynków przy obecnej ulicy Jana Pawła II, Strzeleckiej i w końcu do poświęconego w 1914 roku nowego budynku przy kościele katolickim.

Pierwsza szkoła ewangelicka została otwarta przy ulicy Cmentarnej w 1606 r. Spłonęła w roku 1769. W odbudowanym po pożarze budynku znajdowało się początkowo mieszkanie rektora przedzielone drewnianą przegrodą, za którą znajdowała się izba lekcyjna.

Poświęcenie odbudowanej w tym samym miejscu szkoły nastąpiło w 1772 roku. Szkoła spłonęła ponownie w 1838 i działała do 1898 r., kiedy to placówkę przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Szkolnej, a pomieszczenia po niej przy ulicy Cmentarnej przeznaczono na cele mieszkaniowe. W 1898 r., pracowało w szkole 7. nauczycieli. Księgozbiór biblioteki liczył 800 pozycji. Uczniowie byli objęci opieką lekarza  i stomatologa.

W czasie II wojny światowej, gdy gmach szkoły został zamieniony na szpital wojskowy, młodzież została przeniesiona do budynku przy ulicy Niecałej i budynku Hitler Jugend, mieszczącego się przy cmentarzu katolickim. Przed zakończeniem wojny zajęcia odbywały się w domu pastora przy ulicy Lubańskiej.

Ostatni wpis niemiecki w starej kronice szkoły został wykonany w roku 1940.

W okresie międzywojennym istniała w Zawidowie szkoła średnia, zwana klasami podwyższonymi, w której nauka kończyła się maturą. W 1920 r. przy ulicy Szkolnej (obecnie budynek administracji SP i Gimnazjum) powstała Publiczna Szkoła Wyższa kształcąca w zakresie stenografii i prowadzenia zakładu.

Dzisiejsza Szkoła Podstawowa mieści się w kilku budynkach: przy ulicy Szkolnej i Zgorzeleckiej.

1397- pierwsza wzmianka o szkole w Zawidowie

1467- pierwsza szkoła katolicka

1606- przy ulicy Kościelnej powstaje budynek szkoły ewangelickiej

1698- Jan Fűgner otwiera szkołę dla głuchoniemych przy ulicy Wilczej